Проф. др Ирина Суботић подржала независни КЦ”Перило”


Најновије:
Proglas Asocijacije NKSS: Ministarstvo nastavlja da devastira kulturni sektor
Поздрав из Обреновца – разгледница са мотивом забрешке луке и Ћирине станице
Поздрав из Обреновца – разгледница са приказом Обреновчана и градске чесме из 1926.
Христос Васкрсе, радост донесе. Сретан Васкрс свима који славе 2023.
“Od izuzetnog značaja je za nas – tako izolovane, zatvorene i obuzete lokalnim problemima – svako povezivanje, širenje vidokruga i uspostavljanje dobrih profesionalnih i prijateljskih kontakata, posebno u regionu, sa sredinama koje su nekada bile i “naše” jer imamo zajedničku prošlost, mnoge iste vrednosti, delimo jezik i time se lakše razumemo. U tom smislu zabreško Perilo je idealno, bajkovito mesto na Savi kojе nas manifestacijama i postavkom “Perilo kolekcije“ povezuje sa Zagrebom, Sarajevom, Dubrovnikom i Crnogorskim primorjem, ima svoju lokalnu kulturnu tradiciju od velikog nacionalnog pa i internacionalnog značaja, ali koju mnogi ne poznaju. Zato treba podržati ovaj Kulturni centar sa već tradicionalnim i veoma uspešnim multiumedijalnim festivalom Oslobadjanje koji ulaže velike napore da se ta tradicija poveže sa aktuelnom umetničkom praksom, približi mladima i znatiželjnima. To je pravi način demetropolizacije kulturne politike.”
, је одговор проф др Ирине Суботић на питање које јој је поставила редакција портала Забрежје:
“Да ли нам треба независни културни центар између Загреба и Beograda на забрешком Перилу са бином и биоскопом уз Саву на плажи, великим галеријским простором за савремену уметност, музичким студиом, сталном травелери-зенит поставком у КЦ „Перило“, простором за арт ин спејс и лендарт и рекреативним еколошким приступом?”
Проф. др Ирина Суботић је један од пар водећих историчара уметности који потичу из неке од земаља бивше СФРЈ. Специјалност јој је Зенит покрет (осн. 1921. год. у Загребу, потом настављен 1924. у Београду-аутор Љубомир Мицић 1895-1971), назван по истоименом авангардном часопису, који је стручно обрадила и потом приредила прву историзацију зенитизма и представљање Мицићеве богате заоставштине изложбом у Народном музеју 1983. године(фотографија десно) . У светској историји уметности је позиционирала Зенит као најзначајнији савремени уметнички покрет који је аутентично био везан за Балкан. Од 2009. године сви бројеви Зенит авангардног часописа су уврштени у УНЕСКО-ву дигиталну библиотеку света(укупно 43). Ирина је предавала на многим важним светским универзитетима(Њујорк, Мексико, Блумингтон,Принстон, Сорбона,Берлин,Беч) .