Забрешки град-музеј на отвореном


Најновије:
“Zabreški grad-muzej na otvorenom” je autorski projekat UG “Perilo Zabrežje” po ideji Milana Katića Projekat prikazuje istorijske objekte, ličnosti i događaje u vezi sa lokalitetom na savremen način. Zabreški grad je kulturno-istorijska celina sa lukom i okolnim vremešnim objektima. UG”Perilo Zabrežje” prezentacijom radova na raznolikim manifestacijama koje organizuje od 2013. godine oživljava ovaj jedinstven evropski prostor pozitivne komunikacije i saradnje kroz kulturno-istorijsko-rekreativno-turustički projekat.
Zabreški grad je upisan u valjevske knjige 1817. godine. Nalazi se na savskoj obali 30 kilometara zapadno od Beograda. Bio je savska luka, i pre Srpske revolucije (Prvi i Drugi srpski ustanak), a potom u celom 19. veku, Zabreški grad je bio važna destinacija, Sadržao je sa carinu, lučke, privredne i kulturnr objektima. Važnost po projektu se naglašava predstavljanjem lokacije kao “granice izmedju Balkana i Evrope i istoka i zapada koja je iznedrila neuobičajena istorijska dešavanja i ličnosti”.“Zabreški grad-muzej na otvorenom” je projekat u okviru kojeg je obrađena prošlost i omogućeno savremeno tumačenja kroz nove turističke i kulturne aktivnosti. Davanje kulturno-istorijskog značaja Zabreškom gradu je bio jedan od prvih ciljeva i projekata udruženja osnovanog sa ciljem(statut citat):” očuvanje i unapredjenje kulturno istorijskog nasledja Perila , Zabrežja, Obrenovca i Beograda”.
Od spomeničko-umetničkih dela koja čine “Zabreški grad-muzej na otvorenom” posebno se ističe delo “Vladari koji su se iskrcavali na Zabrežju” nastalo 2013. Nenada Aćimovića, umetnika iz Obrenovca. Nenad je i tvorac vizuelnog identiteta Oslobadjanje festivala www.oslobadjanje.org. Delo se sastoji od 9 dizajniranih tabli sa likovima istorijskih ličnosti koji su na Zabrežju počinjala diplomatiju, donosila važne državničke odluke, bivale na počecima bitnih bitaka za Evropu. Prikazani su likovi Prote Mateje Nenadovića , Miloša Obrenovića, Karađorđa, i pripadnika njihovih dinastija, kao i o Rudolfa Habzburga i Jozefa II Habzurškog, za koje su vezane mnoge aktivnosti i priče o dešavanjima sa prostora Zabrežja. Rad je postavljen na spoljašnjosti Doma kulture. Postavku je radila Valentina Bakić. Ističe se i delo “Rasuta pafama” Čede Petrovića koje asocira na značajno avangardno nasledje i vezu sa urbanizmom, koja je posebno vidljiva i objašnjena u prezentovanju Perilo kolekcije u okviru “KC Perilo”.
Spomenik palim borcima se nalazi pored stare opštine ispred sadašnjeg Doma zdravlja od 1952. Na zgradi stare đumrukane- carine su i dve spomen table, od kojih je jedna sa informacijom o tome da je srpska diplomatija počela na Zabrežju. Sve navedeno u kombinaciji sa istorijskim zdanjima udruženje promoviše kao muzej na otvorenom. Kolekcija predmeta širokog dijapazona (oružje, numizmatika, filatelija, upotrebni predmeti, umetnine, fotografije) iz oslobodilačkog 19. veka se nalazi u Kolekciji “Perilo” koja ima stalnu postavku u KC “Perilo”.
Obnova luke i lučkih potencijala Zabrežja radi usmerenja ka obali i pravljenje i obnova niza objekata koji treba da služe kulturno-istorijskoj svrsi, je cilj ovog udruženja. Ponudom sportsko rekreativnih vidova relaksacije uz kulturno edukativne sadržaje i izgradnjom rekreativnih sadržaja na obali, podstaknuto je okruženje na razne vidove privrednih aktivnosti i omogućen veći broj radnih mesta. Evrointegracijski potencijal i ideja pomirenja dinastija, levih i desnih, evropskog istoka i zapada koje promoviše ovo udruženje, ima svoj koren u nekadašnjoj privrednoj, kulturnoj saradnji na Zabreškom gradu, a sadašnju emanaciju kroz korišćenje zaostavštine iz „Perilo kolekcije“ i perioda 19. I 20. veka na razne načine kroz manifestacije, predavanja , postavke, naučnu, naučno-istorijsku i izdavačku delatnost. Značajnu podršku u ovom pravcu je dalo Ministarstvo inostranih poslova, kao i Austrijski kulturni forum, zbog prepoznatog kvaliteta rada i kadrovskih rešenja, kao i zbog istorijskih konotacija: Perilo kolekcija je kolekcija predmeta iz kuće početka srpske diplomatije (1804. Prota Mateja napisao čuvena diplomatska pisma u kući Pantelije Ružičića na Perilu).